Fogászati implantáció – Fogbeültetés
Egy korszerű, esztétikus megoldás a fogpótlás területén
Mi a fogimplantátum?
Az implantátum egy ún. “műgyökér”, amelyet sebészeti úton helyeznek az állcsontba, az elvesztett fogak helyére. Ezek a kiváló minőségű támasztékok alkotják az új rögzített fogpótlás szerkezetét, mely ugyanolyan erős és stabil lesz, mintha az a saját fogakra készült volna.
Miből készülnek az implantátumok?
Manapság a fogászati implantátumok nemzetközi minőségi normák alapján titánból készülnek, mely szövetbarát fém, semmiféle károsodást nem okoz, nem korrodálódik, ellenáll a savaknak és egyéb anyagoknak, nem mágnesezhető és rendkívül erős a súlyához képest.
Ki kaphat implantátumot?
A fogimplantáció általában kortól független. Az implantáció feltétele a jó egészségi állapot és az állcsont megfelelő mennyiségű és minőségű csontállománya. Nagyfokú csonthiány esetén lehetőségünk van a csont felépítésére is. Ez esetben felhasználásra kerül a mesterséges csontpótló anyagok mellett a páciens saját csontja is. Az előzetes vizsgálatok során a kezelőorvos tájékoztatja a beteget a kezelési és sebészeti eljárásokról, valamint a fogpótlás-tervezésről.
Milyen előnyei vannak az implantációnak?
- Az implantálás segítségével a fogpótlás többnyire megoldható a szomszédos, egészséges fogak lecsiszolása nélkül.
- A kivehető fogpótláshoz képest rögzített, fix pótlás készíthető (megfelelő számú implantátum esetén).
- A stabil fogak pozitívan befolyásolják a kiejtést, jobb életminőséget, több önbizalmat eredményeznek.
- Az implantátum további előnye, hogy megelőzi a fogelvesztés után elkerülhetetlen csontlebontódást.
- A kivehető fogpótlások okozta pszichikai nyomás teljesen megszűnhet.
- Az implantátum helyétől és a páciens szájhigiéniájától függően, az implantátumok élettartama általában 10-20 év.
Hogyan történik az implantáció?
A beavatkozást sokéves tapasztalattal rendelkező szájsebészek, implantológusok végzik, és helyi érzéstelenítést alkalmaznak. Az implantáció csupán egy kis operációnak felel meg.
A szakember előzetesen röntgenfelvételt készít, hogy meggyőződjön az implantátum pontos helyéről. A helyi érzéstelenítés után a sebész felvágja a fogínyt, majd egy lyukat fúr az állcsontba, és ebbe helyezi be az implantátumot, majd összevarrja a fogínyt. Amennyiben csak 1 fogról van szó, akkor a beavatkozás csupán egy órát vesz igénybe. Ezután a beteg fájdalomcsillapítókat kap. A műtét után egy héttel a varratokat eltávolítjuk.
A beavatkozást követően 1-3-6 hónapos gyógyulási idő után a felépítmény (híd, korona) elkészítése következik, vagy megfelelő csontkínálat esetén azonnali ideiglenes fogpótlást készítünk a frissen beültetett implantátumokra, úgyhogy a beteg aznap vagy másnap használható fogakkal távozhat.
Mikor lesz meg az új fogam?
Az implantátum behelyezése után több hónapot kell várni, amíg az implantátum becsontosodik, azaz ránő a csont és ezáltal rögzül. Az alsó és felső állkapocs esetében is ez 3-4 hónap. Az implantátum az íny alatt, befedve gyógyul. A teljes gyógyulás után kerülhet sor a második operációra és a fogpótlás (híd, korona vagy műfogsor) elkészítésére és rögzítésére.
A páciensnek addig sem kell fogak nélkül maradnia, mert ha az implantátum a száj front részére kerül, akkor a fogorvos egy ideiglenes fogsort vagy hidat készíttet Önnek. Amennyiben teljes műfogsora van, úgy ezt az egész gyógyulási időszak alatt hordhatja, miután ezt átalakították.